Fasírt tepsiben
Megszámolni sem tudom, hányféle fasírtreceptet olvastam, próbáltam már ki, de ez, ugyan nem az édesanyám receptje szerint készült, hozza a megszokott ízvilágot, és kicsit tehermentesíthet mindenkit, aki az ízletes húsgolyók készítése közben esetleg mást is szeretne főzni.
Hozzávalók
-
1 kg darált sertéslapocka
-
2 közepes vöröshagyma
-
4 gerezd fokhagyma
-
4 kifli
-
300 ml tej
-
200 ml víz
-
2 tojás
-
250-300 g apróra metélt bacon – elhagyható
-
150 g reszelt, kemény sajt – elhagyható
-
2 teáskanál só
-
0,5-1 teáskanál őrölt, fekete bors – ízlés szerint
-
1 teáskanál szárított majoránna – elhagyható
-
2 teáskanál szárított petrezselyem zöldje – elhagyható
-
1 teáskanál szárított kapor – elhagyható
Elkészítés
- Mielőtt elkezdeném, előre szólok, az elhagyható hozzávalók nélkül is finom, alap fasírt receptet kaphattok, csakis tőletek függ, bevállaljátok-e az újítást a klasszikus recepten. ? De kezdjük is el végre.
- Megpucolom a hagymát, a vöröshagymát, beáztatom a kifliket a tej és a víz keverékébe, a darált húst egy nagyobb tálba teszem. Amíg a kiflik áznak, puhulnak, addig a hagymákat és a fokhagymákat apróra metélem vagy reszelem, kinek hogyan tetszik jobban – ha én darálom a húst, a hagymát és a fokhagymát mindig a hússal darálom le. A szeletelt hagymákat a húsra öntöm, és a sóval indítva fűszerezem az egészet.
- A puhára ázott kiflikből kipréselem a folyadékot, és adom is a húshoz. Mehet a tojás is, a reszelt sajt is és a bacon is. Kezdődhet a keverés, gyúrás. Nem kell eltúlozni a gyúrást, legyen alaposan átkeverve a húsos massza, ez a cél. Ha esetleg túl lágy lenne, nyugodtan adjatok hozzá zsemlemorzsát. Persze azért óvatosan, nem kell itt sem túlzásokba esni.
- A sütőt előmelegítem 200°C fokra, amíg melegszik egy vékonyan kizsírozott tepsibe húsgolyókat formázok. Ahogy azt a képeken láthatjátok, én nem szeretem a túlságosan szimmetrikus, agyongyúrt fasírtokat, ezért épp, hogy csak gömbölyded formát kapnak, aztán tepsi. A méretük tőletek függ, de nem ajánlom a túl nagy darabokat. Valakinek nem jönnek be a túl nagy fasírtok. Öntök alá nagyjából 100 ml vizet, és mehet is a sütőbe.
- A sütés egyszerű. Az első 20 percben 200°C fokon, alsó-felső sütési módban, majd a maradék 20 vagy több percben pedig 180°C fokon folytatom, amíg szép, aranybarnás színt nem kapnak. Ez sütőfüggő, ezért is nem írok pontos időt. Ennyi. Ez idő alatt készíthettek hozzá burgonyapürét, főzeléket, spagettit főzhettek ki, és mehet hozzá a szósz…a lehetőségek száma szinte kimeríthetetlen. ?
Tippek
- A húst keverhetitek, marhahússal is akár, de bárányhússal is. Csirke, pulyka, de még a nyúl húsa is játszik ennél a receptnél. Mindet próbáltam már, a nyuszi húsából készültet nem kóstoltam ugyan, mert nem tudom megenni a nyuszik húsát, és mind finom volt, hozta a fasírt ízét és hangulatát. Igen, hangulatát, mert a fasírtnak megvan a maga hangulata, felidéz emlékeket, helyeket, embereket. Bár melyik étel nem teszi ezt? ? ?
Jó étvágyat!
További receptekért olvassátok a Szakállas konyhakalandok című blogomat a http://www.szakallaskonyhakalandok.com/ webcímen, illetve tájékozódjatok a Kotyvasszunk főzősuli aktuális időpontjairól a facebookon, Konyvasszunk - A főzősuli néven.
---
Mivel független hírportálunkat a Kisebbségi Kulturális Alap döntőbizottsága idén nem támogatta, ezért az olvasók hozzájárulását kérjük a további működésünkhöz, amelyet a következő számlaszámon tehetik meg:
SK66 0900 0000 0051 6455 9727
KÖSZÖNJÜK A TÁMOGATÁSOKAT!