Hurrá itt a nyár...na meg a kullancsszezon!
Bár az időjárás még a szeszélyes oldalát mutatja, a minap szembesülni kényszerültem a ténnyel, itt a felmelegedés, itt a nyár, a jó idő... és sajnos mindezekkel együtt itt vannak ezek a (ránk)ragaszkodó kis lények, a kullancsok is. Amikor baráti körben megemlítem, hogy abszolváltuk az első kullancsunk kiszedését, a legtöbben ijedten kapják fel a fejüket: „Fuj, én úgy félek tőle! Hogy csináltad?!“. Összefoglalnék hát pár fontos dolgot eme kis lényről.
- Az áprilistól júniusig tartó időszakban a legtevékenyebbek. Sokszor eszünkbe sem jutna magunkat vagy gyermekeinket átvizsgálni akár már a téli időszakban, de mivel már nyolc Celzius fok felett aktívan ránk „akaszkodhatnak“, így idén az extrém meleg tél miatt, akár már februárban is érhetett bennünket kellemetlen meglepetés
- Téged is azzal riogattak kis korodban, hogy ne futkározz a fák alatt, mert nyakadba ejtőernyőzik egy kullancs? Igazából nem tudni, mi alapján válasszák ki áldozataikat, annyi biztos, hogy kedvelik a a füves, bokros területeket, de egy méternél magasabb helyeken csak elvétve tartózkodik. Leggyakrabban a fejben, hajlatokban, intim testrészek mentén illetve bokamagasságban telepedik meg. Van, hogy még elidőzik a ruházaton, így megelőzésképp jó, ha hazaérve, kirázzuk a ruházatunkat.
- Ha azt hiszed, hogy befúrodáskor tetten érheted, akkor sajnos tévedsz, van ugyanis egy anyag a birtokában, amivel érzésteleníti a test felületét. (Ez a fránya természet!)
- Na de hogyan is szabaduljunk meg tőle, ha mégis „belénk sodorja“ őt az élet...? Vannak népi fogások, tippek, amelyek a szakemberek szerint több kárt okoznak inkább, mint hasznot. Elterjedt „jó tanács“ pl. a kullancs zsírral, ecettel vagy olajjal való bekenése. Szakemberek szerint érdemesebb lenne minden háztartásba beszerezni egy kullancs eltávolítására alkalmas csipeszt (gyógyszertárban beszerezhető).
- A kiszedés során az alábbi pontokat fontos betartani:
◄ Semmi esetre ne nyúljunk a kullancshoz puszta kézzel.
◄ Ne tekergessük!
◄ Ne kenjünk be ecettel, olajjal és semmilyen más zsiradékkal!
◄ Lehetőleg használjunk kullancskiszedő-csipeszt, és lassú, óvatos mozdulattal húzzuk egyenesen ki!
◄ Eltávolítást követően fertőtlenítsük az érintett területet.
◄ Amennyiben a fejrész a bőrbe szakadna, forduljunk mihamarabb orvoshoz!
◄ Abban az esetben is látogassuk meg orvosunkat, ha az eltávolítás után az influenza jeleit (láz, gyengeség, izomfájdalom) produkálnánk vagy testünkön körkörös piros foltok jelennének meg.
Azért mi bízunk benne, hogy a cikkben leírtakra nem lesz szüksége senkinek és mindannyian kullancsmentesen élvezhetjük a napsütést.
Képek forrása: Pinterest