Ízletes sertéstarja gazdagon
Sült sertéstarja, sült cukkinivel, sült, fűszeres burgonyával, párolt zöldségekkel és gombaszósszal
Egy rögtönzött fogásról írok most, mely legidőigényesebb mozzanata a hús, de az is megsül egyedül a sütőben, tehát nem okoz különösebb gondot. ? ? Itt leírva hosszadalmasnak tűnhet, de esküszöm, egy-kettő elkészíthető. Mire megsül a hús, a cukkini és a burgonya, a többi már rég kész is lesz.
Hozzávalók
Hús
2 kg sertéstarja, kicsontozva
1 nagy vöröshagyma
3 – 4 gerezd fokhagyma
4 evőkanál mustár
só, bors, fokhagymapor
olaj
víz
Párolt zöldségek
2 közepes karalábé
5 – 6 közepes sárgarépa
1 nagy vöröshagyma
2 fej brokkoli
100 g vaj
só, bors, fokhagymapor
olaj
A sült burgonyához
2 kg burgonya
3 teáskanál őrölt paprika
2 teáskanál fokhagymapor
2 teáskanál hagymapor
1 teáskanál őrölt, fekete bors
só
olaj
A sült cukkínihez
4 db cukkini
olaj
só, bors, fokhagymapor
Gombaszósz
500 g csiperkegomba
250 ml tejszín
300 ml tej
2 evőkanál kukoricakeményítő
4-6 gerezd fokhagyma
1 teáskanál szárított kakukkfű
2 evőkanál petrezselyemzöldje, szárított
1 evőkanál ecet
só, bors
Elkészítés
1.) Fogom a sertéstarját, megmosom és a szálirányra merőlegesen, 1 – 1,5 cm széles szeletekre szeletelem a húst. Ízlés szerint sózom, borsozom és megszórom fokhagymaporral, mindkét felét a húsoknak, majd egy nagyobb tálba teszem, hozzáadom a mustárt és jól átkeverem a húsokat. Így mindenhova jut, egységesen, a fűszerekből is és a mustárból is. A megpucolt fokhagymát és a hagymát nagy darabokra vágom, 2 evőkanálnyi olajat öntök egy nagy tepsibe, egyenletesen szétöntve persze, rászórom a hagyma és a fokhagyma darabjait. A hagymákra fektetem a húsokat, felöntöm vízzel, kb. 1 dl elég is lesz, és a tepsit teljesen letakarom alufóliával. 180°C fokra előmelegített sütőben, alsó-felső sütési módban, 1 órát sütöm így, alufóliásan. Az 1 óra elteltével kiveszem a tepsit, leszedem az alufóliát és visszateszem a húsokat sülni. 15 perc elteltével megfordítom a húsokat, majd 15 perc után újra és ekkor, miután visszateszem a tepsit, felhúzom a hőfokot 225°C fokra. Addig sütöm, amíg a húsok gyönyörű, sötétebb barna színűek nem lesznek. Ezután jön az utolsó fordítás, hogy a húsok másik fele is csodásan fessen. ? Eddigre a tarja már omlós, szinte szétpotyog, úgyhogy csak óvatosan a fordítással. Amint készre pirul, el is készült a hús. A sütőt nem kapcsolom ki, mert jöhet a burgonya.
2.) Amíg sül a hús, megmosom az összes zöldséget, a burgonyát is, és mindent megpucolok, kivéve a burgonyát. Azt csak átnézem, kivágom a sérült részeit, ha vannak, és felnegyedelem őket. Megmosom újra, és lecsepegtetem, ha szükséges, szárazra törlöm. Beleteszem a negyedeket egy nagyobb tálba, befűszerezem, nagyjából 2 evőkanálnyi olajat öntök rájuk, egyenletesen – ha szeretitek az olívaolajat, használjátok, én napraforgóolajat használok – és jól összekeverem az egészet. A sóval ne spóroljatok, de ne is sózzátok túl, a borssal óvatosabban, ha nem szeretnétek, hogy csípjen és élvezhetetlen legyen a végeredmény. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem a burgonyát, ügyelve, hogy ne legyenek egymáson, és 200°C fokon, nagyjából 40-45 perc alatt készre sütöm. Kész. Kiveszem a sütőből a burgonyát. A sütőt még mindig nem kapcsolom ki, csak feljebb húzom a hőfokot, 225°C fokra.
3.) Következik a cukkini. Amíg a burgonya sül, feldarabolom a cukkíniket. Levágom az elejét és a végét, ezután kb. 6 cm széles darabokra szeletelem. Ezeket a darabokat pedig félbe vágom, majd újra félbe. Ez mondjuk a cukkíni vastagságától is függ, meg, hogy ki mekkora darabokban szereti a sült cukkínit. Lehet több darabra is szeletelni, karikázni, ahogy tetszik. ? Egy nagyobb tálban lelocsolom olajjal a cukkínit, besózom, borsozom és fokhagymaporral szórom. Jól átkeverem, majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem a cukkínit, szintén egy rétegben, akárcsak korábban a burgonyát, a sütő rácsát középről feljebb helyezem, majd beteszem a tepsit. Addig sütöm, amíg a cukkíni szélei – mert azok fognak elsőként – el nem kezdenek aranybarnává válni. Ekkor kiveszem a tepsit és most már kikapcsolhatom a sütőt is. ? Aminek meg kellett a sütőben sülni, az már megsült. ? ?
4.) Amíg a sütős dolgok zajlanak, bőven van időm elkészíteni a párolt zöldségeket és a gombaszószt. A zöldségek felaprításával indítok. A brokkolit rózsáira bontom, ízlés szerint, lehetőleg ne legyenek azért nagyok, a sárgarépát felkarikázom, vagy hasábolom, a karalábét hasábolom – ez a dzsulienezés ? – a hagymát is felszeletelem vagy kockázom. Szükségem lesz egy párolóedényre vagy egy párolóbetétre. Ilyesmire:
Ez utóbbi olcsóbb is, praktikusabb is, tehát nálam ez a tuti befutó. Belehelyezem az edénybe, feltöltöm vízzel, de csak a betét aljáig. Nem lepheti el a víz a betétet. Beleteszem először a brokkolit, lefedem, lassan forralva párolom a zöldséget, nagyjából 10-15 percig. Ugyanez a folyamat a többi zöldségnél is. Ha elkészült az összes zöldség, egy jó nagy serpenyőben, mely elég mély is, forró olajon először párolom a hagymát. Ha kész, hozzáadom a vajat, felemelem a hőfokot, maximumra és hozzáöntöm a párolt zöldségeket, sózom, borsozom és beszórom fokhagymaporral. Alaposan átkeverem a zöldségeket, de ügyelek rá, hogy ne törjenek össze, pirítom picit és ennyi. Kész. Jöhet a gombaszósz.
5.) Egy serpenyőben felolvasztom a vajat, beleöntöm az apróra vágott fokhagymát és pirítom, amíg arany színt nem kap. Ekkor adom hozzá a gombát is. A gombát is pirítom, sózom, borsozom, levet fog engedni ugyan, de ezt elforralom. Jöhet a tejszín és a kakukkfű. Amíg felforr, a tejben kikeverem a keményítőt, csomómentesre, és adom a szószhoz. Állandó keverés mellett forralom, hogy egyenletesen sűrűsödjön a szósz, adom hozzá a petrezselyemzöldet is. Kóstoló, ha szükség lenne még sóra, most adom hozzá. Ha az íz megfelel, mehet az ecet, keverés, utolsó forralás és kész is. Ennyi. Leírva hosszadalmasnak tűnhet, de elkészítve 1-2 kész. ? Jó étvágyat.
Tippek
Nagyobb adagot készítettem, mert ebből a fogásból bármit ki lehet hozni. A húsból akár szendvicseket, vagy egyéb fogásokat. A gombaszósz mehet szinte mindenhez, halhoz, csirkéhez, zöldségekhez. A burgonya szintén. A párolt zöldségből pedig akár salátát is lehet csinálni. Így ez a fogás alapul szolgálhat, ha megmaradna. ?
Jó étvágyat kívánok!
További receptekért olvassátok a Szakállas konyhakalandok című blogomat a http://www.szakallaskonyhakalandok.com/ webcímen, illetve tájékozódjatok a Kotyvasszunk főzősuli aktuális időpontjairól a facebookon, Konyvasszunk - A főzősuli néven.
---
Mivel független hírportálunkat a Kisebbségi Kulturális Alap döntőbizottsága idén nem támogatta, ezért az olvasók hozzájárulását kérjük a további működésünkhöz, amelyet a következő számlaszámon tehetik meg:
SK66 0900 0000 0051 6455 9727
A kultminor.sk oldalán megtalálhatjátok a támogatást élvező termékeket.
KÖSZÖNJÜK A TÁMOGATÁSOKAT!