Miért lengenek a nemzeti lobogók augusztus 20-án?
A kérdés egyszerűnek tűnik, a válasz pedig egyértelműnek. Sokan ugyanis gondolkodás nélkül a magyar államalapításra asszociálnak. Pedig nagy valószínűséggel árnyaltabb az igazság.
A magyar államalapítás ugyanis István királyunk koronázási napja , de a krónikák és évkönyvek ennek idejét többféleképpen jegyezték. A koronázás ugyanis a történelmi feljegyzések szerint 1000 december 25- én vagy 1001 január 1-én történt. A bizonytalanság az akkori naptár különböző évkezdet-számítása miatt van. Nagy valószínűséggel tehát, a koronázás télen történt.
Mit űnneplünk akkor ezen a napon?
László király uralkodása alatt, 1083 augusztus 20-án , halála után 45 évvel, Isván királyt szentté avatták. Innen indul a történet. Először kizárólag keresztény ünnepnek számított, majd 1771- ben Mária Terézia állami ünneppé nyilvánította. Az 1848- as szabadságharc után ugyan eltörölték, de a Kiegyezés után Ferencz József ismét visszaállította azt. Attól kezdve létezik, igaz különféle megnevezésekkel, mint pl Kenyér ünnepe, Alkotmány ünnepe, Szent István király emlékére állított nemzeti ünnep.
Összefoglalva augusztus 20-a István királyunknak állít emléket, annak szentté avatásának és a magyar államiságnak.
foto: Pixabay